مدرنیته، مهمترین عامل تجرد جوانان است

مدرنیته، مهمترین عامل تجرد جوانان است

خبرگزاری تسنیم: مدیر گروه تبیلغ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی قم گفت: با حرکت به سوی مدرنیته شدن برخی از جوانان نیازهای عاطفی و اجتماعی خود را در بیرون از چارچوب خانواده تأمین می کنند و همین مسئله نیز در عدم گرایش آن ها به زندگی مشترک موثر است.

حجت الاسلام ابراهیم فتحی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در قم، درباره علل گرایش جوانان به زندگی مجردی اظهار کرد: تغییر سبک زندگی و حرکت به سوی زندگی صنعتی مهمترین عامل گرایش جوانان به خانه های مجردی است. 

مدیر گروه تبیلغ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی افزود: روحیه آسایش طلبی مردم با تغییر سبک زندگی باعث شده است که کمتر جوانان به فکر قبول تعهد و مسئولیت زندگی مشترک باشند.

این پژوهشگر صدا و سیما خاطر نشان کرد: در خانواده ای که مرد بعد از یک روز کاری به منزل مراجعه کند و با همسرش درباره مسائل حاشیه ای دچار اختلاف شود، در ضمیر فرزند خانواده ثبت می شود که موجب می شود فرزند از قبول مسئولیت زندگی مشترک به خاطر اختلاف های بعد از آن خود داری کند.

مدرنیته شدن عامل مجرد ماندن جوانان 
وی خاطر نشان کرد: با حرکت به سوی مدرنیته شدن برخی از جوانان نیازهای عاطفی، جنسی و اجتماعی خود را در بیرون از چارچوب خانواده تأمین می کنند و همین مسئله نیز در عدم گرایش آن ها به زندگی مشترک موثر است.

حجت الاسلام فتحی با اشاره به تغییر نوع نگاه به فرزند تاکید کرد: در حال حاضر نگاه خانواده به فرزند نگاهی نیست که فرزند را به عنوان سرمایه بداند، بلکه فرزند مصرف کننده می داند.

مدیر گروه تبیلغ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی گفت: در گذشته فرد ثروتمند و قدرتمند را فردی می دانستند که فرزندان زیادی داشت. اما در حال حاضر فرزند نه تنها قدرت و ثروت نیست بلکه حتی موجب استحکام خانواده هم نیست تا جایی که برخی از خانواده ها با وجود فرزند هم دچار تزلزل می شود.

این پژوهشگر صدا و سیما مطرح کرد: اگر در شرایط اقتصادی کنونی یک نفر بخواهد هزینه تحصیل فرزندش را تا دیپلم بپردازد حداقل 60 میلیون تومان نیاز دارد. با این شرایط چه کسی حاضر است بیش از یک فرزند داشته باشد و یا اصلا چه کسی حاضر است چنین تعهدی را قبول کند.

نگاه به فرزند، نگاه مادی است
وی با اشاره به عصای پیری بودن فرزندان در گذشته افزود: در حال حاضر نگاه به فرزند نگاه اقتصادی شده است و داشتن دو فرزند هزینه مادی زیادی را به خانواده تحمیل می کند. بنابراین والدین فکر می کند که وجود فرزند مانع آرامش آن ها هست.

حجت الاسلام فتحی تاکید کرد: در خانواده های مذهبی که اعتقادات دینی بیشتری وجود دارد جوانان کمتر به زندگی مجردی گرایش دارند.

مدیر گروه تبیلغ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی گفت: در حال حاضر افراد بیش از حد عقلی، نسبت به خانواده احساس مسئولیت می کنند و فکر می کنند که مجرد ماندن بهتر از زندگی متاهلی است که نتوانند نیاز مادی فرزند و همسرشان را تأمین کنند.

این پژوهشگر صدا و سیما با اشاره به نقش رسانه در فرهنگ سازی اظهار کرد: وقتی که رسانه های غربی و در کنار آن ها رسانه های داخلی نیز به تبلیغ فرهنگ اسراف می پردازند. وقتی که رسانه به نشان دادن لوازم مارک و لوکس زندگی می پردازد، یا لباس بازیگران که نوع خاصی است  را به تصویر می کشد، در ذهن مخاطب تاثیرگذار است.

الگو سازی غلط رسانه عامل ایجاد زندگی مجردی
وی تاکید کرد: این الگو دهی غلط رسانه باعث می شود که جوان خودش را در ایجاد چنین زندگی مسئول بداند. بنابراین وقتی که توانایی تأمین این زندگی را ندارد به زندگی مجردی سوق داده می شود.

حجت الاسلام فتحی تاکید کرد: در این مرحله نیز رسانه بیکار نبوده است و با نشان دادن جوانانی که زندگی مجردی دارند، رفاه و آسایش آنان را به تصویر می کشد و در ذهن جوان القا می کند که زندگی مجردی در کنار رفاه، آرامش را هم تأمین می کند.

این پژوهشگر صدا و سیما اظهار کرد: برای رفع این معضل کارشناسان حوزوی، جامعه شناسان و صاحبان اندیشه برای ایجاد فرهنگ سازی باید با هم در تعامل باشند.

انتهای پیام/

/ 0 نظر / 27 بازدید